10 WRZESIEŃ, 2024
Duży sukces OPZZ
W dniu 9.09.2024r. odbyło się posiedzenie Podkomitetu Komitetu Umowy Partnerstwa ds. rozwoju partnerstwa.
Jest to gremium o którego powołanie ponad rok zabiegało OPZZ.
Podczas obrad na Przewodniczącego tego Podkomitetu powołano Zygmunta Mierzejewskiego eksperta OPZZ, wiceprzewodniczącego ZZIT. Uzyskał pełne poparcie wszystkich stron ( rządowej, samorządowej, partnerów społecznych, gospodarczych i społeczeństwa obywatelskiego)
Dziękując za wybór przypomniał jak wiele pracy jest przed nami i jak wiele problemów dalej jest nierozwiązanych. Wspólnym wysiłkiem ustalimy i wprowadzimy określone rozwiązania.
10 WRZESIEŃ, 2024
ZAPROSZENIE na Szkolenie OPZZ z cyklu „ABC PIP-u” Część 2: „Uprawnienia związków zawodowych” / online / środa 2.10.24 / godz. 08:00-15:00
Omówione zostaną zagadnienia takie jak:
- a)tworzenie zakładowych źródeł prawa pracy: regulamin pracy, regulamin wynagradzania, regulamin premiowania – pozycja związku zawodowego w przypadku występowania jednej organizacji związkowej i w przypadku występowania wielu organizacji związkowych,
- b)wprowadzanie w życie aktów prawa wewnątrzzakładowego,
- c)pozyskiwanie informacji niezbędnych dla prowadzenia działalności związkowej;
- d)gospodarowanie zakładowym funduszem świadczeń socjalnych,
- e)opiniowanie wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę,
- f)opiniowanie kar porządkowych,
- g)kontrola nad społeczną inspekcją pracy,
- h)nadzór nad kasami zapomogowo-pożyczkowymi,
- i)zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy,
- j)zwolnienia doraźne,
- k)ochrona działaczy związkowych, z uwzględnieniem zmian przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, tj. art. 4772 i art. 7555.
Prelegentem/-ką będzie ekspert/-ka z Państwowej Inspekcji Pracy.
🗓️ środa, 2.10.2024 🕦 godzina: 08:00 – 15:00
Link do rejestracji:
Rejestracja na szkolenie online OPZZ „ABC PIP-u. Cześć 2.”
Rejestracja będzie otwarta do momentu zapełnienia limitu miejsc wyznaczonego przez współorganizatorów z Ośrodka Szkoleń Państwowej Inspekcji Pracy.
Zaświadczenie o uczestnictwie w szkoleniu uczestniczący/a otrzyma jedynie, gdy będzie uczestniczył/a w całym szkoleniu. Należy koniecznie zadbać o techniczny dostęp do udziału w szkoleniu online na platformie Teams (komputer, laptop, tablet, komórka i dostęp do internetu).
Zapraszamy serdecznie!
14 LUTY, 2024
I Międzybranżowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Przewodniczącego OPZZ
Szanowne Koleżanki, Drodzy Koledzy,
Przewodniczące/y Rad Branż OPZZ
Mam przyjemność poinformować Was, że w dniach 22-23 maja 2024 roku na obiektach klubu sportowego Hutnik w Warszawie odbędzie się Pierwszy Międzybranżowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Przewodniczącego OPZZ. Turniej rozgrywany będzie we współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej. Celem Turnieju, obok sportowej rywalizacji, jest przede wszystkim integracja organizacji OPZZ oraz aktywność fizyczna.
Do dnia 29 lutego br. prosimy o informację, czy Wasza branża będzie reprezentowana na Turnieju. Jeśli nie będzie takiej reprezentacji, to szansę na wystawienie kolejnej drużyny będzie miała inna branża OPZZ.
Jeśli zadeklarujecie chęć udziału w Turnieju, to zwracamy się do Was o wskazanie do dnia 31 marca br. drużyny, która w turnieju będzie reprezentowała Waszą branżę. Nie narzucamy żadnych wytycznych co do sposobu wyboru drużyny. Dopuszczamy możliwość, aby branżę reprezentowała drużyna reprezentująca organizację szczebla podstawowego z konkretnego zakładu pracy zgodnie z Regulaminem Turnieju.
Koszty transportu, zakwaterowania (ze śniadaniem), strojów oraz ubezpieczenie zapewnia organizacja delegująca drużynę.
Koszty organizacyjne, w tym wynajęcia obiektów Hutnika Warszawa, sędziów, wspólnej kolacji w dniu 22 maja zapewnia OPZZ.
Regulamin Turnieju oraz ramowy harmonogram wydarzenia. Informujemy jednocześnie, że powyższe dokumenty mogą jeszcze ulec nieznacznym modyfikacjom.
Osobą odpowiedzialną za organizację turnieju jest kol. Michał Deptuła, tel. 602 444 038, e-mail: sport@opzz.org.pl
I Międzybranżowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Przewodniczącego OPZZ
14 LISTOPAD, 2022
Wezwanie do zgłaszania poprawek do Projektu Programu Działania Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (EKZZ) na lata 2023-2027
Drogie Koleżanki i Koledzy,
Z upoważnienia Wiceprzewodniczącego OPZZ, Piotra Ostrowskiego przesyłam w załączeniu oryginalną wersję angielską oraz automatyczne tłumaczenie na język polski: Projektu Programu Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (EKZZ) na lata 2023-2027: „Razem na rzecz sprawiedliwego porozumienia/układu dla pracowników”.
Jest to niebywała okazja do kształtowania przez nas polityki na poziomie europejskim. Proszę Was o przesyłanie poprawek do projektu programu EKZZ do piątku 18 listopada 2022 r., bezpośrednio na mój adres e-mail: chojnowska@opzz.org.pl
Bardzo proszę aby:
– Poprawki były możliwie jak najkrótsze;
– Wprowadzenie poprawek do tekstu w prawej kolumnie dokumentu,
– Poprawki wskazywały paragraf, który zamierzają zmienić;
– Polegały na konkretnych zmianach (bardzo proszę bez komentarzy, wyjaśnień lub ogólnych refleksji na temat treści). Proszę o podanie tylko dokładnych zapisów, które powinny znaleźć się w programie działania.
Dokument do zgłaszania zapisów do projektu Programu Działań EKZZ
Template Document to submit Amendments to the Draft Congress Action Programme
================================================================
08 MARZEC 2021
apel o pomoc uchodźcom z Ukrainy
08 MARZEC 2021
8 Marca – Dzień Kobiet – coroczne święto obchodzone 8 marca od 1910 roku. Z całą pewnością ten dzień jest idealną okazją do pogłębionej refleksji dotyczącej równouprawnienia. Kobiety nierzadko pracują tak samo, albo i ciężej niż mężczyźni. Pamiętajmy – najczęściej to one wychowują dzieci, pilnują, aby w domu panował porządek i ciepła atmosfera, a to też nielekka praca. Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych – Andrzej Radzikowski w specjalnym wystąpieniu eksponował, jak bardzo ważną i ciężką pracę wykonują kobiety. Zapraszamy do obejrzenia lub przeczytania wypowiedzi Przewodniczącego OPZZ.
Szanowne Panie. Drogie Koleżanki.
Jak co roku, w przededniu wiosny, skupiamy nasze myśli wokół naszych Babć, Mam, Sióstr, Żon, Córek koleżanek.
Przypominamy sobie o tym co w życiu najważniejsze – miłości, empatii, cierpliwości, wyrozumiałości, czyli o tych cechach, które można określić jednym słowem: dobroć.
Tego dnia odrywamy się od codziennego zabiegania i przynajmniej na chwilę stajemy się lepsi. Świętujemy Międzynarodowy Dzień Kobiet.
Minęło już 110 lat od dnia, kiedy po raz pierwszy obchodzono to Święto.
Nie myślano wówczas o kwiatach, miłych słowach i życzeniach dla Pań.
W marcu 1919 roku kobiety w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii domagały się prawa do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, praw do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy.
Polki stosunkowo szybko uzyskały pełnię praw wyborczych bo już w 1918 roku. Niestety pozostałe postulaty są nadal aktualne.
Świadczy o tym chociażby ignorowanie przez polskie państwo Konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy – w sprawie pracowników domowych czy o eliminacji przemocy i molestowania w świecie pracy.
Polskie władze mają podobny stosunek do opracowanej przez Radę Europy Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, tak zwana (Konwencja Stambulska).
Niestety dane Głównego Urzędu Statystycznego nie pozostawiają żadnych wątpliwości – kobiety pracują równie ciężko jak mężczyźni, ale za gorsze pieniądze, z mniejszymi szansami na awans, częściej i dłużej są bezrobotne. Nie podaje się statystyk dotyczących czasu i wartości pracy Pań na drugim, domowym etacie.
walka z dyskryminacją kobiet jest ciągle aktualna i zajmuje ważne miejsce w programie i działaniach OPZZ. W pokojowej walce krok po kroku zdobywamy kolejne przyczółki na drodze do równouprawnienia społeczno-kulturowego obu płci.
Szanowne Koleżanki,
W imieniu własnym oraz kierownictwa OPZZ składam Wam najserdeczniejsze życzenia i podziękowania. Bądźcie zawsze zdrowe i piękne, mądre i dobre, dzielne i wyrozumiałe. Bądźcie sobą.
Wszystkiego najlepszego w Dniu Kobiet!
Andrzej Radzikowski
Przewodniczący OPZZ
11 LUTY 2021
Stratuje program „Agencja zatrudnienia przyjazna pracownikom”
Dziś w Warszawie, w trakcie konferencji „Praca 4.0”, nastąpiło uroczyste podpisanie umowy pomiędzy Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych i Konfederacją Lewiatan w sprawie programu certyfikującego agencje zatrudnienia pn. „Agencja zatrudnienia przyjazna pracownikom”.
Głównym założeniem programu certyfikującego jest wyróżnienie działających na polskim rynku pracy agencji zatrudnienia, które przestrzegają obowiązujących przepisów dotyczących świadczonych usług, wykazują ponadprzeciętną troskę o wysoką jakość pracy, promują stabilne formy zatrudnienia, podejmują działania służące zapewnieniu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zwiększeniu zadowolenia zatrudnionych pracowników.
Celem programu jest przede wszystkim weryfikacja jakości usług świadczonych przez agencje zatrudnienia i promowanie podmiotów dbających o wysokie standardy zatrudnienia. Pomysłodawcy i organizatorzy programu mają nadzieję, że dzięki ich zaangażowaniu dobre praktyki w zakresie zatrudniania pracowników przez agencje zatrudnienia staną się standardem wyznaczającym kierunek rozwoju rynku pracy. Pierwsze certyfikaty dla agencji zatrudnienia zostaną przyznane przez Kapitułę programu już w 2021 r.
09 Luty 2021
Prezydium OPZZ obradowało 9.02.2021
Drugie w tym roku, zdalne posiedzenie Prezydium OPZZ zdominowały sprawy organizacyjne. Podjęto decyzję o współpracy z Konfederacją „Lewiatan”. Omówiono stan realizacji projektów europejskich podjętych w 2020 r. Do OPZZ przyjęto kolejną organizację związkową. Obradom przewodniczył Andrzej Radzikowski.
W posiedzeniu uczestniczyli Jarosław Czarnowski – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej oraz przewodniczący branż OPZZ. Gościem Prezydium był minister, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, który przedstawił aktualny stan realizacji narodowego programu szczepień i odpowiadał na pytania uczestników spotkania. W tej części posiedzenia wzięli udział przewodniczący Rad Wojewódzkich OPZZ.
Sprawy bieżące
Andrzej Radzikowski poinformował o pracach Rady Dialogu Społecznego. Skoncentrował się na postulatach OPZZ zgłoszonych do tzw. umowy społecznej
Mówił także o projekcie nowelizacji ustawy o RDS. Ustawa przewiduje dokonywanie przeglądu jej przepisów co dwa lata. Strona rządowa przygotowała projekt, który reguluje m.in. kwestię składania oświadczeń lustracyjnych przez członków RDS i honorowania ich działalności – dieta należna wyłącznie za udział w posiedzeniu Rady. OPZZ nie ma istotnych uwag do tych regulacji. Jednak zaproponowany przez rząd sposób wyłaniania przewodniczącego RDS przez strony jest niejasny i należy go doprecyzować. Zmiany wymaga również ustalanie planu finansowego RDS. Ponieważ od 2019 r. nakłady na dialog społeczny systematycznie spadają, to powinny być waloryzowane. Proponujemy wprowadzenie regulacji, zgodnie z którą środki na prowadzenie dialogu w ramach RDS byłyby dzielone po równo na strony, a następnie dzielone na organizacje wchodzące w skład danej strony. Taka metoda podziału środków, w sytuacji dołączania do jednej ze stron RDS kolejnych organizacji, jest w pełni uzasadniona i sprawiedliwa. Niestety, Rada nie doszła do porozumienia w sprawie zmian postulowanych przez poszczególne strony. Przewodniczący RDS przekazał propozycje do Kancelarii Prezydenta.
Szef OPZZ poinformował o możliwości przedłużenia kadencji związków zawodowych w związku ze stanem epidemii. Stosowny akt prawny zostanie wniesiony do laski marszałkowskiej w trybie inicjatywy poselskiej.
Andrzej Radzikowski mówił też o rozmowie online z Fransem Timmermansem – Wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej, oraz o spotkaniu z Piotrem Patkowskim, wiceministrem finansów, które odbyło się w siedzibie OPZZ.
Rozmowę z Tiemmermansem zdominował problem sprawiedliwej transformacji w Polsce w kontekście europejskiego zielonego ładu. UE zobowiązała się osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Realizacja tego celu będzie wymagała transformacji społeczno – gospodarczej w Europie. W opinii OPZZ chodzi o to aby transformacja była racjonalna kosztowo, sprawiedliwa, zrównoważona społecznie i dostosowana do specyfiki poszczególnych regionów Europy.
W rozmowie z wiceministrem Patkowskim przewodniczący przypomniał, że OPZZ postuluje zmniejszenie opodatkowania pracy. Uważamy, że trzeba wprowadzić silniejszą progresję podatkową w podatku PIT poprzez nowe stawki i progi podatkowe. Rząd powinien także zmniejszyć klin podatkowy, poprzez podniesienie wysokości zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów. Niezbędna jest także zmiana obecnie obowiązujących przepisów regulujących zasady ustalania kwoty wolnej od podatku. Minister Patkowski stwierdził, że Ministerstwo Finansów analizuje propozycje OPZZ, w szczególności zmniejszenie klina podatkowego.
Wiceprzewodniczący Sebastian Koćwin omówił działania w sprawie wprowadzenia emerytur stażowych i nowelizacji ustawy o FUS
Andrzej Radzikowski wspomniał o pracach nad leksykonem OPZZ. Zwrócił się prośbą o pomoc w zbieraniu materiałów historycznych do powstającej publikacji.
Współpraca z Konfederacją Lewiatan
Wiceprzewodniczący Piotr Ostrowski przedstawił propozycję umowy z Konfederacją Lewiatan dotyczącej certyfikacji agencji zatrudnienia. Pomysłodawcą i organizatorem programu certyfikującego jest OPZZ i Konfederacja Lewiatan.
Głównym założeniem jest wyróżnienie działających na polskim rynku agencji zatrudnienia, które przestrzegają obowiązujących przepisów dotyczących świadczonych usług, wykazują ponadprzeciętną troskę o wysoką jakość świadczonych usług, promują stabilne formy zatrudnienia, podejmują działania służące zapewnieniu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zwiększeniu zadowolenia zatrudnionych pracowników. Cele programu to weryfikacja jakości usług świadczonych przez agencje zatrudnienia, promowanie agencji dbających o wysokie standardy zatrudnienia, poprawa ich wizerunku, promocja dobrych praktyk w zakresie zatrudniania pracowników przez te agencje. Certyfikacji będzie dokonywała 6 – osobowa Kapituła : po 3 ekspertów wskazanych przez OPZZ i Konfederację Lewiatan. Pracami Kapituły będzie kierował rotacyjnie, przez okres 24 miesięcy Przewodniczący wskazywany wymiennie przez OPZZ i Konfederację Lewiatan. Certyfikat będzie przyznawany agencji zatrudnienia na okres 2 lat. Po upływie tego czasu do uzyskania certyfikatu konieczne będzie ponowne złożenie formularza zgłaszającego i spełnienie stosownych kryteriów.
Prezydium OPZZ podjęło uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy o współpracy z Konfederacją Lewiatan w celu realizacji projektu certyfikacji agencji zatrudnienia „Agencja przyjazna pracownikom”.
Projekty europejskie
Piotr Ostrowski złożył sprawozdanie z realizacji projektów europejskich w 2020 roku.
OPZZ podjęło wówczas 13 projektów z czego 10 jest w toku. Liderem siedmiu z nich jest OPZZ. W pozostałych jesteśmy partnerami central i organizacji związkowych z Hiszpanii, Niemiec i Włoch. OPZZ jest także partnerem Federacji Przedsiębiorców Polskich, z którą realizowany jest projekt mający na celu zwiększenie zdolności partnerów społecznych do uczestnictwa w trójstronnym i dwustronnym dialogu społecznym w Polsce, poprzez transfer najlepszych praktyk i szkolenia w zakresie wspierania praw pracowników migrujących i uchodźców oraz zapewnienie godnych warunków pracy tej grupie pracowników. Projekt finansowany jest ze środków norweskich. Z tych samych środków realizowany jest projekt mający na celu przygotowanie związkowców z OPZZ do działania dla i wraz z pracownikami migrującymi na polskim rynku pracy. Przypomnijmy: Mechanizm Finansowy EOG i Norweski Mechanizm Finansowy (czyli tzw. Fundusze norweskie i EOG) są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein nowym członkom UE, w tym Polsce. Głównym celem Funduszy jest przyczynianie się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych oraz umacnianie fundamentalnych wartości europejskich takich jak demokracja, tolerancja i praworządność.
Pozostałe projekty finansowane są przez Europejski Fundusz Społeczny (EFS), który jest głównym narzędziem finansowym Unii Europejskiej, wspierającym zatrudnienie w państwach członkowskich oraz promującym spójność gospodarczą i społeczną. Wydatki EFS wynoszą około 10% całkowitego budżetu UE.
W oparciu o te fundusze w ubiegłym roku zakończono projekty, których przedmiotem były:
- identyfikacja oraz propozycje dotyczące zwiększenia udziału przedstawicieli pracowników w organach kontrolnych i zarządczych przedsiębiorstw;
- aktywizacja i wzrost wpływu młodych działaczy związkowych na ustawodawstwo na poziomie krajowym oraz UE, a także politykę kadrowo-płacową w ramach pracodawcy;
- zorganizowanie punktu informacyjno-konsultacyjnego dla pracowników delegowanych do Niemiec.
W bieżącym roku kontynuowane są projekty, których założenia to między innymi:
- zwalczanie negatywnych skutków pandemii COVID-19 poprzez pogłębienie wiedzy przedstawicieli zakładowych organizacji związkowych, wzmożone działania informacyjno-konsultacyjne i edukacyjne w zakresie przepisów tworzących tzw. Tarczę Antykryzysową;
- wzmocnienie wiedzy, kompetencji i umiejętności przedstawicieli OPZZ w ciałach dialogu społecznego w Polsce: Radzie Dialogu Społecznego, jej zespołach i podzespołach problemowych oraz grupach roboczych, wojewódzkich radach dialogu społecznego, trójstronnych zespołach branżowych, radach rynku pracy na poziomie krajowym, wojewódzkim i powiatowym, sektorowych radach ds. kompetencji, komitetach monitorujących krajowych i regionalnych programów operacyjnych oraz innych instytucjach;
- podniesienie kompetencji eksperckich związanych z procesem legislacji i stanowienia prawa na szczeblu krajowym, 400 przedstawicieli związków zawodowych i organizacji pozarządowych ze środowiska dziennikarskiego.
Prezydium przyjęło informację Piotra Ostrowskiego wyrażając uznanie dla efektywności Centrali w pozyskiwaniu funduszy europejskich. Wiedza uzyskana przez uczestników projektów zwiększa ich kompetencje a tym samym skuteczność związków zawodowych.
Sprawy organizacyjne
Przewodniczący Andrzej Radzikowski omówił sprawozdanie z realizacji planu przychodów i preliminarza wydatków Centrali na działalność statutową za rok 2020. Prezydium, po zapoznaniu się z przedstawioną wcześniej dokumentacją, postanowiło rekomendować Radzie OPZZ przyjęcie sprawozdania. Prezydium przedstawiło projekt stosownej uchwały Rady, która rozpatrzy je na najbliższym posiedzeniu – 10 marca br.
Prezydium OPZZ uchwaliło jednolity tekst Regulaminu struktur branżowych OPZZ oraz Regulaminu struktur terytorialnych OPZZ. Uzupełnienia w regulaminach dotyczą procedur związanych z podejmowaniem uchwał i decyzji podczas zdalnych posiedzeń struktur terytorialnych i branżowych OPZZ – są one konieczne ze względów bezpieczeństwa w czasie epidemii COVID – 19.
Kolejny związek zawodowy przyjęty do OPZZ
Wiceprzewodnicząca OPZZ, Barbara Popielarz przedstawiła wniosek w sprawie przyjęcia do OPZZ Związku Zawodowego Pracowników Państwowego Muzeum. Etnograficznego w Warszawie. Państwowe Muzeum Etnograficzne (PME) to jedno z najstarszych muzeów etnograficznych w Polsce. Powstało w 1888 roku i mieści ponad 81 tysięcy obiektów i około 276 tysięcy archiwaliów. Misją Muzeum jest kolekcjonowanie różnorodności i bogactwa kultur całego świata oraz prezentowanie ich wartości jako dobra ogólnonarodowego, przyczyniając się tym samym do rozwoju społeczeństwa otwartego. W Muzeum Etnograficznym prezentowanych jest kilka wystaw stałych oraz kilkanaście wystaw czasowych rocznie. PME jest instytucją kultury Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Prezydium podjęło uchwałę o przyjęciu ZZ Pracowników PME w Warszawie do OPZZ, przypisując organizację do branży „Handel, Usługi, Kultura i Sztuka”.
Witamy Koleżanki i Kolegów muzealników w gronie związkowców OPZZ!