Szkolenia / Webinaria

22 KWIECIEŃ, 2024

Metody upowszechniania wysokiej jakości i pełnego zakresu usług w systemie nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego.

24 kwietnia 2024 r, godz. 13.00.

Instytut Spraw Publicznych ma zaszczyt zaprosić Państwa na seminarium

Metody upowszechniania wysokiej jakości i pełnego zakresu usług w systemie nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego

24 kwietnia 2024 r. o godzinie 13:00 na platformie Zoom

REJESTRACJA

Warunkiem urzeczywistnienia dostępu obywateli do prawa jest zapewnienie usług poradniczych. Potrzeba ta od kilkudziesięciu lat motywuje podmioty trzeciego sektora oraz wydziały prawa szkół wyższych w Polsce do organizowania efektywnej oddolnej pomocy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Ponad osiem lat temu szereg fundacji i stowarzyszeń zdecydowało się na kontynuację obranej misji
w ramach nowych przepisów ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej, jako pierwszej dedykowanej ustawy 
o zasięgu ogólnokrajowym. W świadczenie regularnych usług aktywnie włączyli się również przedstawiciele samorządów adwokatów i radców prawnych oraz mediatorzy. Obecnie funkcjonuje ponad 1500 punktów,
z dyżurami przez pięć dni w tygodniu, dostępnymi dla mieszkańców wszystkich powiatów.

Aktualnie z rozmów i konsultacji społecznych, prowadzonych nie tylko przy okazji prac legislacyjnych, wyłaniają się liczne wnioski i sugestie, a także pewna zbieżna wizja rozwoju systemu nieodpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego.

W trakcie najbliższego seminarium chcemy zastanowić się, jakimi metodami poszerzyć realny dostęp do prawa, by państwo gwarantowało najwyższą jakość usług poradniczych wszystkim potrzebującym tego wsparcia.

Program

13:00 Powitanie gości

Dr Jacek Kucharczyk – Prezes Instytutu Spraw Publicznych

13:10 Zaprezentowane komentatorów i wprowadzenie do dyskusji:

Obszary newralgiczne systemu NPP NPO z punktu widzenia zakresu świadczonych usług wraz z kierunkami zmian

Aleksandra Różycka

14:00 Dyskusja panelowa dotycząca sposobów zapewniania odpowiedniego zakresu usług NPP

Przedstawiciele organizacji poradniczych


15.20 Podsumowanie

Perspektywy debaty o poszerzaniu dostępu do prawa z udziałem organizacji i przedstawicieli zawodów prawniczych


Prosimy o rejestrację za pomocą formularza online do 24 kwietnia 2024 r.

22 KWIECIEŃ, 2024

ZAPROSZENIE na dyskusję „Socjalna Polska w socjalnej Europie” / Siedziba OPZZ i online / 24.04. / 17:00

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Fundacja Aleksandra Kwaśniewskiego „Amicus Europae”, Centrum im. Ignacego Daszyńskiego oraz Fundacja Wsparcie zapraszają do udziału w dyskusji pt. „Socjalna Polska w socjalnej Europie”, w której udział wezmą:

  • Magdalena Biejat| wicemarszałkini Senatu RP, współprzewodnicząca partii Razem
  • Piotr Ostrowski| przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych
  • Magdalena Kaszulanis| rzeczniczka prasowa Związku Nauczycielstwa Polskiego

Prowadzenie:

  • Bartosz Rydliński| współzałożyciel Centrum im. Ignacego Daszyńskiego

📆 środa, 24 kwietnia 🕔 17:00 📍 Sala im. Józefa Wiadernego

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych

  1. Kopernika 36/40, Warszawa

Istnieje możliwość śledzenia dyskusji przez platformę Zoom.

✍🏻🔗 Link do rejestracji na Zoom: 

Rejestracja na dyskusję „Socjalna Polska w socjalnej Europie” – transmisja na Zoom  

🇵🇱🇪🇺 Dyskusja odbywa się w ramach społecznych obchodów 20-lecia Polski w Unii Europejskiej organizowanych przez Fundację Aleksandra Kwaśniewskiego „Amicus Europae”. 

Do zobaczenia! 

14 KWIECIEŃ, 2024

Szkolenie OPZZ z cyklu „Porozmawiajmy o prawie..”. Część 7: „ABC sporu zbiorowego” / online / środa 24.04. / godz. 11:30-12:30

Szkolenie online z cyklu „Porozmawiajmy o prawie… ABC sporu zbiorowego”

Spór zbiorowy może dotyczyć warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych. Na czym polega spór zbiorowy? Kto może go wszcząć, jakie są jego etapy? Jakich błędów należy uniknąć? Jak interpretować często niejasne zapisy ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych? W trakcie szkolenia porozmawiamy o tych, jak i innych praktycznych zagadnieniach związanych z procedurą sporu zbiorowego.

Prelegentem będzie Paweł Galec, radca w Wydziale Prawno-Interwencyjnym OPZZ, mediator z listy ministra właściwego do spraw pracy, posiadający wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu zbiorowych postępowań mediacyjnych, w tym w dużych spółkach akcyjnych i państwowych jednostkach organizacyjnych. Po wprowadzeniu merytorycznym będzie czas na zadawanie pytań. 

🗓️ środa, 24.04.2024 🕦 godzina: 11:30 – 12:30 

✍🏻🔗 Link do rejestracji na Zoom: 

rejestracja na szkolenie online „Porozmawiajmy o prawie.. ABC sporu zbiorowego”

(otwarty do 23.04.2024, godzina 15:00)

Zapraszamy serdecznie! 

03 KWIECIEŃ, 2024

Zaproszenie na drugą edycję warsztatów online OPZZ

Cyfryzacja związków zawodowych

Ostatnie 4 wolne miejsca na szkolenie w godzinach 9:00-11:00 i 10 wolnych miejsc w godzinach 11:30-13:30. rejestracja trwa do piątku, 5 kwietnia rano.

Zapraszamy serdecznie!

Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy,

Ponieważ nie udało się nam zakwalifikować nas na pierwsza turę, chcielibyśmy serdecznie zaprosić na drugą edycję warsztatów o cyfryzacji związków zawodowych. Opowiemy o aplikacji związkowej, która może usprawnić funkcjonowanie Waszej organizacji. Warsztaty poprowadzi zespół CoopTech Hub, pierwszego w Polsce centrum technologii spółdzielczych, który współpracuje z OPZZ przy wdrażaniu etycznych i propracowniczych technologii. Spotkamy się również z osobami z naszych organizacji, które już korzystają z aplikacji. 

Celem aplikacji związkowej jest usprawnienie zarządzania związkami zawodowymi –  komunikacji,  głosowania,  płatności,  organizowania się i  współpracy. Platformę najprościej można porównać do wirtualnej tablicy związkowej. Organizacje, korzystając z aplikacji, mogą łatwo dodawać wydarzenia , rozdzielać zadania i sprawdzać statusy ich wykonania . Organizacje mogą także pobierać składki 💰oraz przeprowadzać zdalne głosowania czy generować z nich raportyDzięki aplikacji działania związku mogą stać się zdecydowanie efektywniejsze i skuteczniejsze, a obowiązki są równiej rozłożone między działaczy i działaczki.

Warsztaty potrwają około 2 godzin oraz odbędą się online na platformie Zoom.  Udział w warsztatach oczywiście jest bezpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona. Formularz rejestracyjny znajdziecie tutaj:  

Godzina 9:00- 11:00:  https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZwvcO-qpzwuGNwoNa9Q39H1wZuxK9Y9gWIw

Godzina 11:30 – 13:00: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZIkd-GrrjwuGN3RndmTDdP93ElAV9l2t_NA

Wyniki rekrutacji podamy 5. kwietnia. 

28 MARZEC, 2024

ZAPROSZENIE na kurs

„Angielski online dla związkowców i związkowczyń – poziom średniozaawansowany”

Szanowni Państwo, drogie Koleżanki, drodzy Koledzy,

w załączeniu przesyłam zaproszenie na kurs online języka angielskiego dla związkowców i związkowczyń na poziomie średniozaawansowanym organizowany przez Europejski Instytut Związków Zawodowych (ETUI) w terminie 22 kwietnia – 14 lipca.

Zaproszenie angielski online

27 MARZEC, 2024

Szkolenie w dniu 20 maja 2024 r. – zmiany w KP i PP

Szanowni Państwo,

z upoważnienia Przewodniczącego Rady OPZZ Województwa Łódzkiego, Marka Błaszczyka, przesyłam w załączeniu zaproszenie na szkolenie, które będzie prowadzone przez przedstawicieli Państwowej Inspekcji Pracy, w dniu 20 maja 2024 r. w Łodzi, o godzinie 11:30, w siebie Rady OPZZ. 

Proszę o zgłaszanie uczestników szkolenia – po 2 osoby z danej organizacji – poprzez wiadomość mailową na adres: lodz@opzz.org.pl

Zgłoszenia przyjmowane będą do dnia 30 kwietnia 2024 r. Liczba miejsc ograniczona.

Pismo nr 80’03’2024

13 MARZEC, 2024

Koleżanki i Koledzy,

Przewodniczące i Przewodniczący

Ogólnokrajowych Organizacji Członkowskich OPZZ

Rad Wojewódzkich OPZZ

WAŻNE: Obecna kwietniowo-wrześniowa edycja Akademii będzie nieco inna niż poprzednie – tę turę szkolenia kierujemy do działaczek i działaczy związkowych do 40 roku życia. Więcej informacji w treści zaproszenia poniżej.

Koleżanki i Koledzy,

 Od wielu lat obserwujemy w Polsce zmniejszanie się liczby członków związków zawodowych. Malejąca przynależność do związków zawodowych skutkuje nie tylko zmniejszeniem się liczby osób płacących składki, ale przede wszystkim ma negatywny wpływ na reprezentatywność związkową, a tym samym pozycję związków zawodowych w życiu społecznym i gospodarczym. Zmniejszająca się liczba członków, podobnie jak w innych krajach, powodowana jest różnymi – niezależnymi od samych związków zawodowych – czynnikami, m.in. zwiększającą się liczbą atypowych form zatrudnienia.

W ostatnich latach powstało w Polsce wiele nowych miejsc pracy, co nie przełożyło się na zwiększenie poziomu uzwiązkowienia. Jeśli ten negatywny trend nie zostanie zatrzymany, w przyszłości może nie być w Polsce związków zawodowych.

Jednym ze skutecznych sposobów na zatrzymanie spadającego uzwiązkowienia jest wprowadzenie w życie, w ramach szerszego programu rewitalizacji związków zawodowych, spójnej metodologii organizowania pracowników, połączonej z systemem szkoleń związkowców. Organizowanie rozumiane jest nie tylko jako rekrutowanie nowych członków, ale także podnoszenie ich potencjału oddziaływania przez prowadzenie kampanii i wspieranie działaczy związkowych.

Biorąc pod uwagę powyższe wyzwania Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, we współpracy z Fundacją im. Friedricha Eberta utworzyło w 2021 roku Akademię Organizowania OPZZ. Obecnie ogłaszamy nabór na edycję 2024.

Akademia Organizowania OPZZ adresowana jest do działaczek i działaczy organizacji członkowskich OPZZ z poziomu branżowego, regionalnego, ponadzakładowego i zakładowego, zainteresowanych organizowaniem związków zawodowych oraz – przede wszystkim – aktywnym wdrażaniem metod organizowania w swojej działalności związkowej. TYM RAZEM AKADEMIĘ DEDYKUJEMY MŁODSZYM DZIAŁACZKOM I DZIAŁACZOM DO 40 ROKU ŻYCIA. Jest to związane z sygnalizowanym zapotrzebowaniem ze strony organizacji członkowskich i chęcią większego włączenia w nasze działania osób, które mają szanse budować organizacje przez długie lata pozwalając rozwijać się ruchowi związkowemu w przyszłości. Dlatego chcemy kształcić młode liderki i młodych liderów z potencjałem.

Organizowania będą uczyć eksperci Centrum Organizowania Związków Zawodowych, które od wielu lat, wykorzystując doświadczenie i metody związków zawodowych z Europy Zachodniej, wspiera organizacje związkowe w Europie Środkowo-Wschodniej w kwestii organizowania. Szkolenie przeprowadzone będzie w formie warsztatowej, tzn. z wykorzystaniem ćwiczeń praktycznych w mniejszych grupach i założeniem dużej aktywności uczestników.

Akademia Organizowania OPZZ 2024 odbędzie się:

  • w dn. 11-12 kwietnia 2024: szkolenie i warsztaty w formie stacjonarnej w Warszawie (dzień 1 i 2)
  • w dn. 26-27 września 2024: szkolenie i warsztaty w formie stacjonarnej w Warszawie (dzień 3 i 4)

Ramowy program szkolenia:

Część I szkolenia, dzień pierwszy, czwartek 11 kwietnia 2024 r.

  • Wprowadzenie do modelu organizowania pracowników
  • Problemy pracownicze i ich rola w organizowaniu pracowników w związek zawodowy, naturalni liderzy w miejscu pracy
  • Mapowanie miejsca pracy, komunikacja związkowa 1:1

Część I szkolenia, dzień drugi, piątek 12 kwietnia 2024

  • Komunikacja związkowa jeden do jednego – ćwiczenia
  • Etapy kampanii, budowanie Organizacji Członkowskiej (OC)
  • Organizowanie z użyciem ankiet i petycji online, planowanie przez uczestników działań z użyciem elementów ćwiczonych podczas szkolenia

Cześć II szkolenia, dzień trzeci, czwartek 26 września 2024 (szkic)

  • Podsumowanie kluczowych tematów z poprzedniego szkolenia,
  • Komunikacja 1:1
  • Testowanie problemów, mobilizacja pracowników I testowanie potencjalnych liderów przy pomocy ankiety + ćwiczenie
  • Rozwijanie działalności OC – prowadzenie spotkań OC

Część II Szkolenia, dzień czwarty, piątek 27 września 2024 (szkic)

  • Petycja jako narzędzie mobilizacji pracowników i wywierania presji na pracodawcę. Przekuwanie aktywności związkowej w zwiększenie członkostwa w związku
  • Wygrywanie z antyzwiązkowym pracodawcą – taktyki pracodawców i przeciwdziałanie.
  • Zaplanowanie przez uczestników kampanii organizacyjnej dla swoich zakładów       pracy 

Osoby z organizacji członkowskich OPZZ zainteresowane i zgłoszone do udziału w Akademii Organizowania OPZZ są zobowiązane do wzięcia udziału w obu częściach szkolenia.

Limit miejsc jest ograniczony: maks. 15 osób.

Zgłoszenia proszę przekazywać poprzez wypełnienie formularza on-line: https://forms.gle/UiBABtYi5Eao1RgD6

Szkolenie jest darmowe. Uczestnicy nie ponoszą kosztów pracy trenerów, zakwaterowania w hotelu (na jedną noc w dn. 11/12.04 oraz w dn. 26/27.09) i wyżywienia. Jedynym kosztem po stronie uczestnika jest koszt dojazdu na szkolenia do Warszawy.

Zgłoszenia – wyłącznie poprzez powyższy formularz – można dokonywać do 25 marca 2024 r.

W przypadku większej liczby zgłoszeń OPZZ zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia selekcji.

Wszelkie pytania proszę kierować do kol. Macieja Zaboronka z OPZZ: zaboronek@opzz.org.pl, tel.: 797 556 869

Ze związkowym pozdrowieniem.

12 MARZEC, 2024

Szkolenie online z cyklu „ABC PIP-u” Część 1: „Współpraca związków zawodowych z Państwową Inspekcją Pracy”

🗓️ środa, 20.03.2024, 🕦 godzina: 11:00 – 13:00 

Omówione zostaną zagadnienia związane ze współpracą związków zawodowych z Państwową Inspekcją Pracy (PIP), takie jak zakres, obszary, sposób komunikacji itp. Odpowiemy też na pytanie, jak realizować uprawnienia związków zawodowych wobec pracodawcy z pomocą PIP. Po prezentacji prelegentki będzie czas na zadawanie pytań. 

Prelegentką będzie Agata Kot, inspektor pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Warszawie.

Link do rejestracji na Zoom: 

rejestracja na szkolenie online OPZZ „ABC PIP-u”

(otwarty do 19.03.2024, godzina 15:00)

Zapraszamy serdecznie! 

29 LUTY, 2024

3rd seminar – EU Expertise project 2023/2024, 19 April 2024 (Berlin)

Koleżanki i Koledzy,

Zapraszamy na 3. seminarium w ramach projektu EU Social Dialogue and Expertise, które odbędzie się w Berlinie w dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach 08:30 – 17:00 (CEST). Będzie to ostatnie seminarium przed konferencją końcową projektu. Przeznaczone głównie dla przedstawicieli ERZ branży transport.  Tłumaczenie na EN, DE, NL , ale jest możliwość dodatkowego języka, który zostanie wybrany dla kraju, który będzie miał najwięcej zgłoszeń.

Zapraszamy do rejestracji w tym linku: https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=XlTMAWhKmUWf_4xkauMXC-8-46TDvvdIpB3CEqOj3hlUOEhXT0dCRldNWlVNWUdMSzVBTTUzT1ZFMS4u

23 LUTY, 2024

Szkolenie online z cyklu „Porozmawiajmy o prawie… Konsultacja związkowa zamiaru wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę.”

Przepisy Kodeksu pracy przewidują udział związków zawodowych w procesie podejmowania przez pracodawcę niektórych decyzji kadrowych. W szczególności stosowne związkowe uprawnienia pojawiają się w sytuacji zamiaru wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas określony lub umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony oraz w razie zamiaru rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Jak bronić pracownika, jakich argumentów używać w opinii związkowej? Jakie obowiązki ma pracodawca? W trakcie szkolenia porozmawiamy o tych, jak i innych praktycznych zagadnieniach związanych z tzw. konsultacją związkową.

Prelegentem będzie Paweł Śmigielski, dyrektor Wydziału Prawno-Interwencyjnego OPZZ. Po wprowadzeniu merytorycznym będzie czas na zadawanie pytań. 

środa, 28.02.2024, godzina: 11:30 – 12:30 

Link do rejestracji na Zoom: 

Rejestracja na szkolenie „Konsultacja związkowa zamiaru wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę”

(otwarty do 27.02.2024, godzina 15:00)

Zapraszamy serdecznie! 

22 LUTY, 2024

Akademia Organizowania OPZZ 2024

Koleżanki i Koledzy, Przewodniczące i Przewodniczący

  • Ogólnokrajowych Organizacji Członkowskich OPZZ
  • Rad Wojewódzkich OPZZ

 Od wielu lat obserwujemy w Polsce zmniejszanie się liczby członków związków zawodowych. Malejąca przynależność do związków zawodowych skutkuje nie tylko zmniejszeniem się liczby osób płacących składki, ale przede wszystkim ma negatywny wpływ na reprezentatywność związkową, a tym samym pozycję związków zawodowych w życiu społecznym i gospodarczym. Zmniejszająca się liczba członków, podobnie jak w innych krajach, powodowana jest różnymi – niezależnymi od samych związków zawodowych – czynnikami, m.in. zwiększającą się liczbą atypowych form zatrudnienia.

W ostatnich latach powstało w Polsce wiele nowych miejsc pracy, co nie przełożyło się na zwiększenie poziomu uzwiązkowienia. Jeśli ten negatywny trend nie zostanie zatrzymany, w przyszłości może nie być w Polsce związków zawodowych.

Jednym ze skutecznych sposobów na zatrzymanie spadającego uzwiązkowienia jest wprowadzenie w życie, w ramach szerszego programu rewitalizacji związków zawodowych, spójnej metodologii organizowania pracowników, połączonej z systemem szkoleń związkowców. Organizowanie rozumiane jest nie tylko jako rekrutowanie nowych członków, ale także podnoszenie ich potencjału oddziaływania przez prowadzenie kampanii i wspieranie działaczy związkowych.

Biorąc pod uwagę powyższe wyzwania Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, we współpracy z Fundacją im. Friedricha Eberta utworzyło w 2021 roku Akademię Organizowania OPZZ. Obecnie ogłaszamy nabór na edycję 2024.

Akademia Organizowania OPZZ adresowana jest do działaczek i działaczy organizacji członkowskich OPZZ z poziomu branżowego, regionalnego, ponadzakładowego i zakładowego, zainteresowanych organizowaniem związków zawodowych oraz – przede wszystkim – aktywnym wdrażaniem metod organizowania w swojej działalności związkowej.

Organizowania będą uczyć eksperci Centrum Organizowania Związków Zawodowych, które od wielu lat, wykorzystując doświadczenie i metody związków zawodowych z Europy Zachodniej, wspiera organizacje związkowe w Europie Środkowo-Wschodniej w kwestii organizowania. Szkolenie przeprowadzone będzie w formie warsztatowej, tzn. z wykorzystaniem ćwiczeń praktycznych w mniejszych grupach i założeniem dużej aktywności uczestników.

Akademia Organizowania OPZZ 2024 odbędzie się:

  • w dn. 25-26 marca 2024: szkolenie i warsztaty w formie stacjonarnej w Warszawie (dzień 1 i 2)
  • w dn. 5-6 września 2024: szkolenie i warsztaty w formie stacjonarnej w Warszawie (dzień 3 i 4)

Ramowy program szkolenia:

Część I szkolenia, dzień pierwszy, poniedziałek 25 marca 2024 r.

  • Wprowadzenie do modelu organizowania pracowników
  • Problemy pracownicze i ich rola w organizowaniu pracowników w związek zawodowy, naturalni liderzy w miejscu pracy
  • Mapowanie miejsca pracy, komunikacja związkowa 1:1

Część I szkolenia, dzień drugi, wtorek 26 marca 2024

  • Komunikacja związkowa jeden do jednego – ćwiczenia
  • Etapy kampanii, budowanie Organizacji Członkowskiej (OC)
  • Organizowanie z użyciem ankiet i petycji online, planowanie przez uczestników działań z użyciem elementów ćwiczonych podczas szkolenia

Cześć II szkolenia, dzień trzeci, czwartek 5 września 2024 (szkic)

  • Podsumowanie kluczowych tematów z poprzedniego szkolenia,
  • Komunikacja 1:1
  • Testowanie problemów, mobilizacja pracowników I testowanie potencjalnych liderów przy pomocy ankiety + ćwiczenie
  • Rozwijanie działalności OC – prowadzenie spotkań OC

Część II Szkolenia, dzień czwarty, piątek 6 września 2024 (szkic)

  • Petycja jako narzędzie mobilizacji pracowników i wywierania presji na pracodawcę. Przekuwanie aktywności związkowej w zwiększenie członkostwa w związku
  • Wygrywanie z antyzwiązkowym pracodawcą – taktyki pracodawców i przeciwdziałanie.
  • Zaplanowanie przez uczestników kampanii organizacyjnej dla swoich zakładów pracy 

Osoby z organizacji członkowskich OPZZ zainteresowane i zgłoszone do udziału w Akademii Organizowania OPZZ są zobowiązane do wzięcia udziału w obu częściach szkolenia.

Limit miejsc jest ograniczony: maks. 15 osób.

Zgłoszenia proszę przekazywać poprzez wypełnienie formularza on-line: https://forms.gle/y42cwqxce9ffe6Rz9

Szkolenie jest darmowe. Uczestnicy nie ponoszą kosztów pracy trenerów, zakwaterowania w hotelu (na jedną noc w dn. 25/26.03 oraz w dn. 5/6.09) i wyżywienia. Jedynym kosztem po stronie uczestnika jest koszt dojazdu na szkolenia do Warszawy.

Zgłoszenia – wyłącznie poprzez powyższy formularz – można dokonywać do 5 marca 2024 r.

W przypadku większej liczby zgłoszeń OPZZ zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia selekcji.

Wszelkie pytania proszę kierować do kol. Macieja Zaboronka z OPZZ: zaboronek@opzz.org.pl, tel.: 797 556 869

Ze związkowym pozdrowieniem,

Piotr Ostrowski

Przewodniczący

Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych

05 LUTY, 2024

Szkolenie online z cyklu „Porozmawiajmy o prawie… Konsultacja związkowa zamiaru wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę.”

Przepisy Kodeksu pracy przewidują udział związków zawodowych w procesie podejmowania przez pracodawcę niektórych decyzji kadrowych. W szczególności stosowne związkowe uprawnienia pojawiają się w sytuacji zamiaru wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas określony lub umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony oraz w razie zamiaru rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Jak bronić pracownika, jakich argumentów używać w opinii związkowej? Jakie obowiązki ma pracodawca? W trakcie szkolenia porozmawiamy o tych, jak i innych praktycznych zagadnieniach związanych z tzw. konsultacją związkową.

Prelegentem będzie Paweł Śmigielski, dyrektor Wydziału Prawno-Interwencyjnego OPZZ. Po wprowadzeniu merytorycznym będzie czas na zadawanie pytań. 

środa, 28.02.2024, godzina: 11:30 – 12:30 

Link do rejestracji na Zoom: (otwarty do 27.02.2024, godzina 15:00)

Rejestracja na szkolenie „Konsultacja związkowa zamiaru wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę”

Zapraszamy serdecznie! 

18 GRUDZIEŃ, 2023

Szkolenie online z cyklu „Porozmawiajmy o prawie… „Ochrona trwałości stosunku pracy”

W celu zagwarantowania działaczom związkowym niezależności w wykonywaniu funkcji związkowych ustawa  z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2022 r. poz. 854 t.j.) wprowadza różniące się od ogólnych mechanizmy ochrony zatrudnienia. W ramach szkolenia zostaną omówione zagadnienia, które wiążą się z przewidzianymi w art. 32 ustawy o związkach zawodowych gwarancjami ochrony stosunku zatrudnienia działaczy związkowych. 

Prelegentką będzie Magdalena Kossakowska, radca prawny z Wydziału Prawno-Interwencyjnego OPZZ. Po wprowadzeniu merytorycznym będzie czas na zadawanie pytań. 

🗓️ środa, 10.01.2024, 🕦 godzina: 11:30 – 12:30 

✍🏻🔗 Link do rejestracji na Zoom: 

Rejestracja na szkolenie ZWOLNIENIA DORAŹNE

(otwarty do 09.01.2024, godzina 15:00)

Zapraszamy serdecznie! 🫵🏻

11 WRZESIEŃ, 2023

ZAPROSZENIE na szkolenie online

„Zarządzanie projektami dla związkowców i związkowczyń”

Szanowne Panie Przewodniczące,
Szanowni Panowie Przewodniczący,
Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy,

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do udziału w szkoleniu pt. „Zarządzanie projektami dla związkowców i związkowczyń”.
Zaproszenie na szkolenie – Zarządzanie projektami online

17 LISTOPAD, 2022

Autozapis w PPK 2023 rok – szkolenia informacyjne dla OPZZ – link do rejestracji na szkolenia

Dzień dobry,

Z upoważnienia Wiceprzewodniczącego OPZZ Sebastiana Koćwina w załączeniu przekazuję link oraz szczegóły szkoleń online organizowanych przez PFR Portal PPK za pośrednictwem Transmisjeonline.pl dla członków organizacji zrzeszonych w Ogólnopolskim Porozumieniu Związków Zawodowych. Jednocześnie przypominamy, że w 2023 r. nastąpią ponowne automatyczne zapisy do PPK. Do końca lutego 2023 roku podmiot zatrudniający powinien poinformować uczestnika PPK o wznowieniu dokonywania wpłat do PPK

od 1 kwietnia 2023 roku.

Temat szkolenia: Autozapis w PPK

 I termin: 24.11 godz. 12:00 – 13:30

II termin: 08.12 godz. 16:00 – 17:30 

Link do rejestracji https://forms.office.com/r/9fTMzjxVWR (jeden link na oba terminy)

Aby wziąć udział w szkoleniu wystarczy podać w formularzu rejestracji: imię, nazwisko oraz adres mailowy.

Liczba miejsc na każdym szkoleniu jest ograniczona i wynosi 300 osób.

 Agenda spotkania:

  • jak sprawdzić rachunek PPK
  • jak są inwestowane środki na rachunku PPK
  • dziedziczenie
  • kiedy i w jakich okolicznościach można wypłacić środki z rachunku PPK
  • z czego wynika autozapis, 
  • kogo obejmie ponowny autozapis, 
  • jakie kluczowe terminy dotyczą autozapisu,
  • jakie obowiązki związane z autozapisem ma pracodawca,
  • na co zwrócić szczególną uwagę.

19 WRZESIEŃ, 2022

Zaproszenie na Szkolenie dla Społecznych Inspektorów Pracy, które odbędzie się 4 października br. w Warszawie. Szczegóły poniżej,

Szkolenie OPZZ dla SIP 4.10.2022 str. 1

Szkolenie OPZZ dla SIP 4.10.2022 str. 2

13 WRZESIEŃ, 2022

Szanowne Koleżanki i Koledzy,

Przekazuję zaproszenie na spotkanie konsultacyjne w dn. 12 października 2022 r. w Łodzi, w ramach wspólnego projektu OPZZ i ZNP „Koordynatorzy działań edukacyjnych w zakładzie pracy”. Dokładne miejsce spotkania zostanie przekazane niebawem.

Łódź 12.10.2022 r. Zaproszenie do udziału w spotkaniu konsultacyjnym

07 CZERWEIC, 2022

Szkolenie OPZZ dla Społecznych Inspektorów Pracy 27 czerwca 2022 r.

Szanowne Koleżanki i Koledzy
Przewodniczący / Prezesi
• Rad Wojewódzkich OPZZ
• Ogólnokrajowych Organizacji Członkowskich OPZZ
• Członkowie Komisji problemowych OPZZ

Dzień dobry,

Z upoważnienia wiceprzewodniczącego OPZZ Sebastiana Koćwina, przekazuję w załączeniu pismo OPZZ informujące o organizowanym przez OPZZ szkoleniu dla Społecznych Inspektorów Pracy działających w organizacjach związkowych zrzeszonych w OPZZ, przy współudziale Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie.
Szczegóły w załączonym zaproszeniu.

Szkolenie OPZZ dla SIP 27.06.2022

26 MAJ, 2022

Koleżanki i Koledzy,

Członkinie i Członkowie Komisji Kobiet OPZZ,

Członkinie i Członkowie Zakładowych Organizacji Związkowych,

Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych

 W imieniu Wiceprzewodniczącej OPZZ Barbary Popielarz oraz Przewodniczącej Komisji Kobiet OPZZ Wiesławy Taranowskiej serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w konferencji oraz szkoleniu, które odbędą się 20 i 21 czerwca 2022 r., w siedzibie OPZZ w Warszawie przy ul. Kopernika 36/40, sala J. Wiadernego.

 Konferencja, zaplanowana na 20 czerwca 2022 r., będzie się składała z dwóch części:

– szkolenia „Liderki (nie)nowej normalności – czy to możliwe?” prowadzonego przez dr Barbarę Kutrowską

– spotkania dr hab. prof. ucz. Julią Kubisą oraz dr Justyną Zielińską, autorkami raportu na temat wyników badań ankietowych „Kobiety i mężczyźni w OPZZ – doświadczenia, opinie i potrzeby członkiń i członków OPZZ”.

21 czerwca 2022 r. odbędzie się szkolenie „Bezpieczna firma – przeciwdziałanie molestowaniu seksualnemu w miejscu pracy” prowadzone przez Instytutu Spraw Publicznych w ramach projektu „Nadaj ton – ekonomia społeczna na drodze do równego traktowania kobiet i mężczyzn w miejscu pracy”.

Zgłoszenia przyjmujemy do 6 czerwca 2022 r., e-mail: Sekretariat1@opzz.org.pl.

Zgłoszenie powinno zawierać: imię i nazwisko, nazwę organizacji związkowej, informację, którego wydarzenia zgłoszenie dotyczy oraz adres e-mail, pod który wyślemy informacje o zakwalifikowaniu się do udziału w konferencji czy szkoleniu.

Zapewniamy: szkolenie, przerwy kawowe i obiady. Dojazd oraz nocleg uczestnicy pokrywają we własnym zakresie.

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

W załączeniu zaproszenie i program szkolenia. Serdecznie zapraszamy.

zaproszenie na szkolenie 20 i 21 czerwca br.

11 KWIECIEŃ, 2022

Szanowni Państwo,

Rada OPZZ Województwa Łódzkiego w dniu 19.04.2022 r. w godz. 11:00-14:00 organizuje w siedzibie Rady (Pl. Zwycięstwa 13) szkolenie z tematyki prawa pracy oraz rozwiązywanie sporów zbiorowych. Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu prosimy o mailowe zgłaszanie.

lodz@opzz.org.pl

30 LISTOPAD, 2021

Szanowne Koleżanki i Koledzy,

Sekcja edukacyjna Europejskiego Instytutu Związków Zawodowych (eng. European Trade Union Institute- ETUI)  zaprasza do udziału w pierwszej edycji bezpłatnego szkolenia online „Angielski online dla związkowców – poziom pre-intermediate”.

Kurs będzie realizowany od 17 stycznia do 10 kwietnia 2022 r. (12 tygodni) i będzie obejmował około 36 godzin pracy. W trakcie szkolenia uczestników wspierać będą tutorzy online.

Kurs obejmuje znajomość języka angielskiego na poziomie pre-intermediate.

Obejmuje również różne rodzaje zajęć, w których uczestnicy powinni wziąć udział, w tym:

  1. czytanie tekstów, plików audio i filmów wideo dotyczących szerokiego zakresu tematów związanych ze związkami zawodowymi;
  2. quizy, które sprawdzają zrozumienie przez uczestników kluczowego słownictwa i gramatyki;
  3. fora, na których uczestnicy mogą dzielić się opiniami i doświadczeniami z innymi uczącymi się;
  4. zadania pisemne i ustne, do których uczestnicy otrzymują osobistą informację zwrotną od wykładowców kursu.

Będzie również możliwość wzięcia udziału w webinarium z tutorami kursu, co ułatwi dyskusję i interakcję między uczestnikami.

Więcej informacji na temat kursu jest przedstawionych w filmie dostępnym tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=3OVyMGOu3vk

W kursie może wziąć udział maksymalnie 300 uczestników (związkowcy z organizacji członkowskich Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, znający język angielski na poziomie podstawowym).

 Przed wypełnieniem formularza zgłoszeniowego, zainteresowanym uczestnikom gorąco polecamy poświęcić 15 minut i ocenić swój poziom tutaj: http://www.mooreanswers.co.uk/placement/#/page/5d47e8da55106960acd1da1b

Rejestracja uczestników- do dnia 10 stycznia 2022 r. poprzez wypełnienie formularza zawartego w linku poniżej:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeE58b1Xk6ofH7sbkthao2I73v4YdsS9xj2at2s43mWtXttWg/viewform

Po zapełnieniu 300 dostępnych miejsc, rejestracja zostanie zamknięta. Biorąc pod uwagę dużą liczbę zgłoszeń, może to nastąpić przed terminem.

OPZZ nie uczestniczy w procesie rejestracji  zatem Informację zwrotną odnośnie zakwalifikowania się na kurs  zostanie przesłana bezpośrednio z  Europejskiego Instytutu Związków Zawodowych (ETUI)

Polecamy zapoznanie się oraz zachęcamy do udziału w kursie.

2152-045 online _English_Pre_Intermediate

26 LISTOPAD, 2021

„Wielka Gra. Czy jesteśmy gotowi na zieloną rewolucję?” Publikacja dostępna online – kliknij tutaj

Szanowni Państwo,

W imieniu Przewodniczącego OPZZ Andrzeja Radzikowskiego serdecznie zapraszamy na webinarium pt. „Wielka Gra. Czy jesteśmy gotowi na zieloną rewolucję?”, które odbędzie się 1 grudnia 2021 roku o godz. 12.00.

Główną tematyką webinarium będzie transformacja górnictwa i energetyki. Jako związkowcy mamy wiele pytań i wątpliwości. Dlatego zwróciliśmy się do osób zajmujących się tymi działami gospodarki z propozycją, by przedstawili własne poglądy na zachodzące procesy. Nie sugerowaliśmy im niczego. Wiedzieliśmy, że mogą się różnić w ocenach. Zebraliśmy je w książce pt. „Wielka gra. Czy jesteśmy gotowi na zieloną rewolucję?”.

Mamy nadzieję, że dyskusja pozwoli szerzej i głębiej spojrzeć na transformację przemysłu wydobywczego i energetycznego. Wierzymy też, że przyczyni się do lepszego zrozumienia zmian, zachodzących na naszych oczach i ich oceny. Liczymy na aktywny udział w dyskusji i wymianę poglądów.

 Spotkanie zostanie przeprowadzone w wersji hybrydowej. Osoby zainteresowane uczestnictwem stacjonarnym prosimy o zgłoszenie udziału pod adresem e-mail: grabkowski@opzz.org.pl. Webinarium odbędzie się stacjonarnie w sali im. Wiadernego w siedzibie centrali OPZZ, ul. Kopernika 36/40 w Warszawie.

Liczba uczestników stacjonarnych ograniczona z uwagi na epidemię COVID-19.

Dla zainteresowanych uczestnictwem zdalnym, zamieszczamy poniżej link do logowania za pośrednictwem platformy Zoom:

https://us02web.zoom.us/j/83820313905

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w webinarium oraz dyskusji! 

Poniżej publikacja OPZZ pt. „Wielka Gra. Czy jesteśmy gotowi na zieloną rewolucję?” w formacie PDF.

Zaproszenie – Webinarium 01.12.2021 Wielka Gra. Czy jestesmy gotowi na zieloną rewolucję

Czy jesteśmy gotowi na zieloną rewolucję – Wydawnictwo OPZZ, listopad 2021_1

Czy jesteśmy gotowi na zieloną rewolucję – Wydawnictwo OPZZ, listopad 2021_2

Czy jesteśmy gotowi na zieloną rewolucję – Wydawnictwo OPZZ, listopad 2021_3

Paneliści:

Andrzej Radzikowski – przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, przewodniczący Rady Dialogu Społecznego

Tomasz Podgajniak – ekspert w dziedzinie ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju, polityk, były minister środowiska

Janusz Olszowski – prezes Górniczej Izby Przemysłowo Handlowej

Jarosław Niemiec – elektromonter w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla LW Bogdanka, przewodniczący Zarządu Zakładowego Związku Zawodowego „Przeróbka”

Marek Czarkowski – dziennikarz gospodarczy Tygodnika Przegląd.

Podczas webinarium poruszymy takie tematy jak:

 – Nowy Zielony Ład – założenia a praktyka

– Co z miejscami pracy, przyszłością polskiego ruchu pracowniczego i związków zawodowych?

– Czy polska gospodarka jest gotowa zapłacić cenę za ratowanie klimatu?

– Konsekwencje wdrożenia Zielonego Ładu dla polskiego sektora energetycznego

– Czego możemy obawiać się najbardziej w związku z polską transformacją energetyczną?

Transmisja live z wydarzenia dostępna na naszym facebook’u pod adresem: www.facebook.com/CentralaOPZZ/

25 PAŹDZIERNIK, 2021

Weź udział w wysłuchaniu odwróconym Programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy

Wysłuchanie publiczne odwrócone dla Programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy odbędzie się 28 października 2021 r. o godz. 11:00. Spotkanie otworzy wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek.

Wysłuchanie publiczne to umożliwienie wypowiedzenia się, przedstawienia swojego poglądu (opinii, oczekiwań). Nie jest to dialog, co oznacza, że w trakcie wysłuchania nie ma wymiany zdań między stronami. Wysłuchania są otwarte dla każdej instytucji i osoby prywatnej, która chce w nich uczestniczyć jako widz lub mówca, a ich celem jest dostarczenie w danej sprawie argumentów i opinii różnych podmiotów oraz wyważenie sprzecznych interesów stron. Takie wydarzenie dotyczące Programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027 (FERC) miało miejsce 13 maja 2021 r.

Po przeanalizowaniu zgłoszonych postulatów, organizowane jest tzw. wysłuchanie odwrócone. Ma ono na celu zaprezentowanie zmian wprowadzonych w projekcie programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027, jako odpowiedzi na postulaty zgłoszone podczas wysłuchania oraz przedstawienie stanowiska w sprawie tych uwag, które nie znalazły swojego odzwierciedlenia w tekście.

Informacje o projekcie FERC

Program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027 jest kontynuacją Programu Polska Cyfrowa 2014-2020 i stanowi kolejny etap cyfrowej transformacji kraju. Zakres wsparcia w ramach Programu jest komplementarny ze wsparciem pozostałych programów realizujących cele polityki spójności na lata 2021-2027 oraz innych instrumentów krajowych i unijnych. Ryzyko pokrywania się obszarów wsparcia będzie niwelowała przyjęta linia demarkacyjna uzgodniona między poszczególnymi programami krajowymi i regionalnymi.

Zakładane cele FERC

  • budowa społeczeństwa gigabitowego w Polsce,
  • udostępnienie zaawansowanych e-usług pozwalających w pełni na elektroniczne załatwienie spraw obywateli i przedsiębiorców (4 i 5 stopień e-dojrzałości usług),
  • zapewnienie cyberbezpieczeństwa poprzez wsparcie w ramach nowego dedykowanego obszaru interwencji,
  • rozwój gospodarki opartej na danych wykorzystującej najnowsze technologie cyfrowe,
  • rozwój współpracy na rzecz tworzenia cyfrowych rozwiązań problemów społeczno-gospodarczych,
  • wsparcie rozwoju zaawansowanych kompetencji cyfrowych, w tym również w obszarze cyberbezpieczeństwa dla JST i przedsiębiorców.

Pandemia COVID-19 pokazała jak istotny jest szybki rozwój ww. obszarów dla sprawnego funkcjonowania gospodarki i społeczeństw w czasie tego typu zagrożeń. To dzięki procesowi cyfryzacji możliwa jest zdalna praca i edukacja, korzystanie z e-usług publicznych, w tym usług zdrowotnych, a także załatwianie coraz większej liczby spraw bez wychodzenia z domu. Program będzie także udostępniał dane do użytku obywateli i przedsiębiorców.

Materiały – Rejestracja na wydarzenie

27 SIERPIEŃ, 2021

z upoważnienia wiceprzewodniczącej Barbary Popielarz serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w szkoleniu OPZZ “Przyszłość pracy – młodzi w związkach zawodowych”. Szkolenie obejmuje dwa spotkania.

Pierwsze szkolenie odbędzie się 8 września br. w godz. 10.00 – 16.00 za pośrednictwem platformy Zoom.

Drugie spotkanie 6 października br. w formie stacjonarnej, jeśli sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli lub za pośrednictwem platformy Zoom.

Będzie to kontynuacja pierwszego szkolenia.

Szkolenie dedykowane jest dla osób do 35 roku życia. Zgłoszeń dokonujemy poprzez wypełnienie załączonej ankiety i przesłanie na adres e-mail: langa@opzz.org.pl w nieprzekraczanym terminie do 4 września br. Zwracamy się z uprzejmą prośbą, aby zgłoszenia przesyłać w wersji umożliwiającej edytowanie tekstu.

Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Szkolenie ma na celu wspieranie młodych związkowców podnosząc ich kompetencje i możliwości oddziaływania w miejscu pracy. W załączeniu szczegółowy program szkolenia.

Serdecznie Zapraszamy!

Ankieta zgloszeniowa

program

25 MAJ, 2021

Koleżanki i Koledzy,

Proszę o zainteresowanie i przekazanie poniższej wiadomości do Waszych organizacji i ich członków.

Są jeszcze wolne miejsca na szkolenie on-line „Podstawy prawne i praktyka ich stosowania warunkujące skuteczne prowadzenie dialogu społecznego”, organizowane w ramach projektu OPZZ „Wsparcie dla przedstawicieli pracowników w instytucjach dialogu społecznego kluczem wzmocnienia potencjału kluczowych partnerów społecznych w Polsce”. O rejestracji decyduje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”.

Szkolenie jest otwarte dla każdego: zarówno dla członków ciał dialogu społecznego z ramienia OPZZ (Rada Dialogu Społecznego, jej zespoły i podzespoły problemowe oraz grupy robocze, wojewódzkie rady dialogu społecznego, trójstronne zespoły branżowe, rady rynku pracy na poziomie krajowym, wojewódzkim i powiatowym, sektorowych radach ds. kompetencji, komitetach monitorujących krajowych i regionalnych programów operacyjnych oraz innych instytucjach dialogu społecznego przy ministerstwach i urzędach centralnych), jak i osób przygotowywanych do pełnienia tych funkcji z ramienia OPZZ w przyszłości oraz dla każdego członka organizacji OPZZ.

 Terminy szkoleń wraz z linkiem do rejestracji:

  1. 8-9 czerwca 2021: Trener: dr Liwisz Laska, https://prowadzeniedialoguspolecznego-powiatowy.konfeo.com/pl/groups
  2. 15-16 czerwca 2021: Trener: Paweł Galec, https://prowadzeniedialoguspolecznego-krajowy.konfeo.com/pl/groups

Proszę dokonać samodzielnej rejestracji łącząc się z powyższymi linkami!!!

W załączeniu przesyłam ramowy program szkolenia.

Osoby, które dotychczas nie uczestniczyły w żadnym szkoleniu w ramach projektu proszę są także o wypełnienie załączonych formularzy rejestracyjnych i przesłanie ich do koleżanki Anny Fastyn: fastyn@opzz.org.pl

Od strony technicznej szkolenie przeprowadzi firma zewnętrzna. Tym samym, na etapie organizacji szkolenia, kontaktować się będzie z Wami Pani Agnieszka Sikorska-Kwasieborska z firmy Cooperativa studio.

Podczas pierwszego i drugiego dnia szkolenia, w związku z niemożliwością zapewnienia Wam cateringu, otrzymacie bon żywieniowy, który będziecie mogli wykorzystać. 

Bon żywieniowy na każdy dzień szkolenia ma wartość 45 zł i można go zrealizować w serwisie pyszne.pl

Będzie to się odbywać w taki sposób, iż wykonawca przypisze bony żywieniowe do adresów e-mail, które podadzą Państwo podczas rejestracji. Na podane adresy e-mailowe otrzymają Państwo (na dzień przed szkoleniem) zaproszenie do założenia konta w aplikacji pyszne.pl. Po założeniu konta będą Państwo mogli wykorzystać 45 zł (w każdym dniu szkolenia) na realizację zamówienia w serwisie pyszne.pl.

Kwota przypisana jest do każdego dnia szkoleniowego i można ją wykorzystać tylko we wskazanym dniu, bony nie kumulują się ani nie ma możliwości wykorzystania ich w innym dniu. W przypadku chęci złożenia zamówienia na kwotę przekraczającą wartość bonu – tj. 45 zł, mogą Państwo dopłacić samodzielnie brakującą  kwotę. 

Szczegółowe instrukcje zakładania konta oraz korzystania z aplikacji pyszne.pl otrzymają Państwo przed szkoleniem.

Wszelkie pytania proszę kierować do kol. Anny Fastyn (797 556 883, fastyn@opzz.org.pl).

Program szkolenia

Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie ids

zał. nr 2 do regulaminu_oświadczenie uczestnika projektu

Załącznik nr 1 – Formularz rekrutacyjny_ids

28 LUTY, 2021

Szanowne Koleżanki / Szanowni Koledzy,

serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w szkoleniu OPZZ pt. „Prawo pracy i prawo związkowe w RDS”, organizowanym w dniu 23 marca br. w godz. 11.00 – 14. 00 w formule zdalnej, za pośrednictwem platformy ZOOM.  

W trakcie szkolenia w szczególności zostaną poruszone następujące zagadnienia:

Panel I:  Prawo pracy i prawo związkowe w RDS

  1. Praca zdalna,
  2. Deregulacja prawa pracy w oparciu o układy zbiorowe pracy,
  3. Wejście na teren zakładu pracy przedstawicieli związkowych w nim niezatrudnionych oraz prowadzenie związkowej polityki informacyjnej,
  4. Spór zbiorowy,
  5. Zasady wykonywania pracy w niedziele,
  6. Wydłużenie wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Panel II:

  1. Działalność związkowa na terenie zakładu pracy – kwestie praktyczne.
  2. Pytania i odpowiedzi.

Udział w szkoleniu proszę zgłaszać do dnia 18 marca br. do  Kol. Magdaleny Kossakowskiej – e-mail: kossakowska@opzz.org.pl, przesyłając imię, nazwisko oraz adres e-mail na który prześlemy link do wideokonferencji.

O udziale w szkoleniu decyduje kolejność zgłoszeń.

W przypadku dużej liczby chętnych zostanie wyznaczony drugi termin dodatkowego szkolenia.

Wyrażam przekonanie, iż tematyka szkolenia spotka się z szerokim zainteresowaniem  przedstawicieli organizacji członkowskich OPZZ, którzy będą chcieli zapoznać się z pomysłami legislacyjnymi w RDS, a także uzyskać wiedzę z obszaru przydatnego w prowadzeniu działalności związkowej.

15 LUTY, 2021

Webinarium OPZZ „Sytuacja kobiet w dobie pandemii COVID-19. Wyzwania dla pracowników, pracownic i związków zawodowych w Polsce” // Facebook/Zoom, 16.02.2021, godz. 16:00-17:30

webinarium

15 STYCZEŃ, 2021

W imieniu Wiceprzewodniczącego OPZZ Sebastiana Koćwina zapraszam na szkolenia on-line na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK), które odbędą się:
we wtorek 26.01.2021 godz. 17:00link do wydarzenia: https://html.transmisjeonline.pl/731-619-539
w czwartek 28.01.2021 godz. 9:00link do wydarzenia: https://html.transmisjeonline.pl/480-354-250
Szkolenia poprowadzą trenerzy PFR Portalu PPK w ramach współpracy z Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych w zakresie działań informacyjnych na temat PPK. Celem szkoleń jest przekazanie pracownikom rzetelnych informacji na temat systemu długoterminowego oszczędzania w ramach PPK, które ułatwią podjęcie decyzji, czy przystąpić do programu.

18 GRUDZIEŃ, 2020

Koleżanki i Koledzy,

Bardzo serdecznie zapraszam Was na webinarium OPZZ „Praca zdalna w dobie pandemii COVID-19. Wyzwania dla pracowników i związków zawodowych w Polsce” we wtorek, 22 grudnia w godz. 17:00-18:30.

Podczas debaty chcemy podyskutować o pracy zdalnej, która stała się mocno rozpowszechniona w wielu zawodach w czasie pandemii COVID-19. Jakie szanse i zagrożenia dla pracowników i związków zawodowych związane są z pracą zdalną? Jaki jest punkt widzenia pracodawców i co to oznacza dla świata pracy? Jak do pracy zdalnej powinny być stosowane standardy dotyczące czasu pracy, warunków pracy, łączenia pracy z życiem pozazawodowym i BHP? Czy praca zdalna zostanie z nami na dłużej, także po pandemii?

Moderatorami webinarium będą:

  • Magdalena Biejat, działaczka społeczna i polityczna, posłanka na Sejm RP, wiceprzewodnicząca Klubu Parlamentarnego Lewicy;
  • dr Barbara Godlewska-Bujok, pracowniczka naukowa w Katedrze Prawnych Problemów Administracji i Zarządzania na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu prawa pracy, prawa spółdzielczego, pomocy społecznej i zamówień publicznych;
  • Dominik Owczarek, dyrektor Programu Polityki Społecznej w Instytucie Spraw Publicznych, polski korespondent Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy w Dublinie (Eurofound), autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu stosunków pracy, partycypacji pracowniczej i dialogu społecznego.

Webinarium będzie transmitowane „na żywo” poprzez kanał OPZZ na Facebooku. Już teraz zapraszam do śledzenia wydarzenia. Link to wydarzenia przesyłam poniżej:

https://www.facebook.com/events/218028989767987    

Webinarium to nic innego jak seminarium w sieci. Podobnie zatem jak na seminarium w formie stacjonarnej chcemy umożliwić związkowcom OPZZ nie tylko przysłuchiwanie się debacie, ale także wzięcie czynnego w niej udziału. Zapraszam zatem do rejestracji na webinarium. Wystarczy wypełnić krótki formularz rejestracyjny, który znajduje się tutaj:

https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_SMWWzazDQKqNFydc0t5iTA   

Instrukcja wypełniania:

  1. W polu „First Name” wpisujemy swoje imię.
  2. W polu „Family Name” wpisujemy swoje nazwisko.
  3. W polu „Email Adrress” wpisujemy swój adres email (na ten adres zostanie przesłane potwierdzenie rejestracji i link do logowania na webinarium)
  4. W polu „Confirm Email Address” wpisujemy ten sam adres email.
  5. W polu „Organization” wpisujemy nazwę naszej organizacji związkowej OPZZ.
  6. Aby zatwierdzić i wysłać swoją rejestrację wciskamy niebieskie pole „Register”.

UWAGA: Udział w webinarium jest możliwy tylko dla przedstawicieli organizacji związkowych OPZZ. Nie będą zatwierdzane zgłoszenia osób z innych organizacji związkowych oraz osób niezrzeszonych w związkach zawodowych.

UWAGA: Webinarium będzie transmitowane „na żywo” na kanale OPZZ na Facebook oraz nagrane. Po webinarium będzie ono dostępne na stronie internetowej OPZZ.

Projekt Wiedza i edukacja kluczem do sprawnego dialogu społecznego na poziomie zakładu pracy w dobie pandemii COVID-19, nr projektu POWR.02.20.00-00-0032/20, jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach PO WER na lata 2014-2020.

W razie pytań pozostaję do Waszej dyspozycji.

Ze związkowym pozdrowieniem,

Piotr Ostrowski

07 GRUDZIEŃ, 2020

 

Koleżanki i Koledzy,

Bardzo serdecznie zapraszam Was na webinarium OPZZ „Pogłębianie wiedzy oraz podnoszenie kwalifikacji i umiejętności w dobie pandemii COVID-19. Wyzwania dla pracowników i związków zawodowych w Polsce”

wtorek, 8 grudnia w godz. 17:00-18:30

Podczas debaty chcemy podyskutować o wyzwaniach związanych z edukacją, uczeniem się, szkoleniem nowych umiejętności/kompetencji, które zmieniały się przed pandemią, ale ich przeobrażenia znacząco przyspieszyły w trakcie pandemii COVID-19.

Moderatorami webinarium będą:

  • Bartosz Chyś, nauczyciel IX LO w Gdańsku, lider społeczności @ktywnych nauczycieli wykorzystujących nowe technologie w edukacji, nominowany do tytułu Nauczyciel Roku 2019, aktywny eTwinner, członek grupy Superbelfrzy RP, posiadający tytuł Microsoft Innovative Educator Expert w roku szkolnym 2019/2020, pasjonat wykorzystania technik pamięciowych, grywalizacji, gamifikacji oraz nowych technologii na lekcjach
  • dr Karolina Zioło-Pużuk, adiunkt, p.o. kierownika Zakładu Szkoła Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, doktorat obroniła na University of Sheffield; do zainteresowań naukowych należą: kultura w nauczaniu języka polskiego jako obcego, alternatywne metody nauczania języków obcych, rola działań twórczych i kreatywności w nauczaniu języków obcych, komunikacja międzykulturowa, PR i komunikacja w obszarze zdrowia; była członkini zespołu ds. CSR w Departamencie Komunikacji i Promocji NBP; członkini Centrum im. Ignacego Daszyńskiego

Webinarium będzie transmitowane „na żywo” poprzez kanał OPZZ na Facebooku. Już teraz zapraszam do śledzenia wydarzenia. Link to wydarzenia przesyłam poniżej:

https://www.facebook.com/events/162206175594589   

Webinarium to nic innego jak seminarium w sieci. Podobnie zatem jak na seminarium w formie stacjonarnej chcemy umożliwić związkowcom OPZZ nie tylko przysłuchiwanie się debacie, ale także wzięcie czynnego w niej udziału. Zapraszam zatem do rejestracji na webinarium. Wystarczy wypełnić krótki formularz rejestracyjny, który znajduje się tutaj:

https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_sgGtFqswRkuvRlFdIv0cDQ  

Instrukcja wypełniania:

  1. W polu „First Name” wpisujemy swoje imię.
  2. W polu „Family Name” wpisujemy swoje nazwisko.
  3. W polu „Email Adrress” wpisujemy swój adres email (na ten adres zostanie przesłane potwierdzenie rejestracji i link do logowania na webinarium)
  4. W polu „Confirm Email Address” wpisujemy ten sam adres email.
  5. W polu „Organization” wpisujemy nazwę naszej organizacji związkowej OPZZ.
  6. Aby zatwierdzić i wysłać swoją rejestrację wciskamy niebieskie pole „Register”.

UWAGA: Udział w webinarium jest możliwy tylko dla przedstawicieli organizacji związkowych OPZZ. Nie będą zatwierdzane zgłoszenia osób z innych organizacji związkowych oraz osób niezrzeszonych w związkach zawodowych.

UWAGA: Webinarium będzie transmitowane „na żywo” na kanale OPZZ na Facebook oraz nagrane. Po webinarium będzie ono dostępne na stronie internetowej OPZZ.

Projekt Wiedza i edukacja kluczem do sprawnego dialogu społecznego na poziomie zakładu pracy w dobie pandemii COVID-19, nr projektu POWR.02.20.00-00-0032/20, jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach PO WER na lata 2014-2020.

W razie pytań pozostaję do Waszej dyspozycji.

Ze związkowym pozdrowieniem,

Piotr Ostrowski, Wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych

03 GRUDZIEŃ, 2020

Spotkanie w sprawie Raportu PLP o globalnym kryzysie finansowo-gospodarczym spowodowanym pandemią koronawirusa / Zoom, 14.12.2020, godz. 10:00

Pan Prof. Paweł Soroka Koordynator Polskiego Lobby Przemysłowego

Członkowie Kierownictwa OPZZ

 Kolega Leszek Miętek Przewodniczący ZP RDS ds. polityki gospodarczej i rynku pracy

 Koledzy Mirosław Grzybek i Dariusz Potyrała Członkowie ZP RDS ds. polityki gospodarczej i rynku pracy

 Kolega Zygmunt Mierzejewski Przewodniczący Komisji Gospodarki i Systemu Ekonomicznego OPZZ

 Szanowny Panie Profesorze, Koleżanki i Koledzy,

Serdecznie zapraszam na spotkanie dotyczące omówienia i dyskusji nad wnioskami z Raportu Polskiego Lobby Przemysłowego o globalnym kryzysie finansowo-gospodarczym spowodowanym pandemią koronawirusa (w załączeniu), które mogą być podstawą do formułowania lub poszerzania postulatów OPZZ w kontekście planowanych w najbliższym czasie negocjacji nad umową społeczną w ramach Rady Dialogu Społecznego i jej zespołów problemowych.

Spotkanie odbędzie się w dn. 14 grudnia o godz. 10:00 poprzez platformę Zoom.

Link do spotkania znajduje się poniżej:

https://us02web.zoom.us/j/82868880013

Meeting ID: 828 6888 0013

Spotkanie ma charakter otwarty, zatem zachęcam do zaproszenia innych osób z grona związkowców OPZZ do wzięcia udziału w spotkaniu.

27 LISTOPAD, 2020

Bardzo serdecznie zapraszam Was na webinarium OPZZ „Skuteczne komunikowanie się w dobie pandemii COVID-19. Wyzwania dla pracowników i związków zawodowych w Polscew środę, 2 grudnia w godz. 16:00-17:30.

Podczas debaty chcemy podyskutować o tym jak rozmawiać, komunikować się i argumentować zarówno w ramach organizacji związkowych jak i w relacjach związków zawodowych z otoczeniem, głównie z pracodawcą. Szczególnie istotny wydaje się kontekst pandemii COVID-19, gdy komunikacja międzyludzka czyniona jest za pośrednictwem narzędzi cyfrowych, a – co za tym idzie – wiele z naszych dotychczasowych kompetencji i umiejętności komunikacyjnych zmienia swoje znaczenie.

Moderatorami webinarium będą:

  • Dariusz Goc, coach i trener biznesu z ponad 20-letnim doświadczeniem; absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, Université de Lille oraz studiów Coachów ICF – Coaching Biznesowy; jeden z kilkunastu trenerów w Europie (i jedyny z Polski) z certyfikatem umiejętności trenerskich w obszarze szkolenia dorosłych z uwzględnieniem specyfiki związków zawodowych Europejskiego Instytutu Związków Zawodowych (ETUI) w Brukseli
  • Joanna Rada, coach i trener; szkoli głównie zespoły zarządzające, sprzedażowe i obsługowe, pracuje z menedżerami i zespołami, również w językach angielskim i niemieckim; od 2013 r. przygotowuje też prelegentów konferencji TEDx Poznań do wystąpień publicznych; w swojej pracy wykorzystuje kilkunastoletnie doświadczenie w międzynarodowym koncernie medialnym Bertelsmann

Webinarium będzie transmitowane „na żywo” poprzez kanał OPZZ na Facebooku. Już teraz zapraszam do śledzenia wydarzenia. Link to wydarzenia przesyłam poniżej:

https://www.facebook.com/events/699690977347622  

Webinarium to nic innego jak seminarium w sieci. Podobnie zatem jak na seminarium w formie stacjonarnej chcemy umożliwić związkowcom OPZZ nie tylko przysłuchiwanie się debacie, ale także wzięcie czynnego w niej udziału. Zapraszam zatem do rejestracji na webinarium. Wystarczy wypełnić krótki formularz rejestracyjny, który znajduje się tutaj:

https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_cdtNyGA6SJ-Al75TljGD0A

Instrukcja wypełniania:

  1. W polu „First Name” wpisujemy swoje imię.
  2. W polu „Family Name” wpisujemy swoje nazwisko.
  3. W polu „Email Adrress” wpisujemy swój adres email (na ten adres zostanie przesłane potwierdzenie rejestracji i link do logowania na webinarium)
  4. W polu „Confirm Email Address” wpisujemy ten sam adres email.
  5. W polu „Organization” wpisujemy nazwę naszej organizacji związkowej OPZZ.
  6. Aby zatwierdzić i wysłać swoją rejestrację wciskamy niebieskie pole „Register”.

UWAGA: Udział w webinarium jest możliwy tylko dla przedstawicieli organizacji związkowych OPZZ. Nie będą zatwierdzane zgłoszenia osób z innych organizacji związkowych oraz osób niezrzeszonych w związkach zawodowych.

UWAGA: Webinarium będzie transmitowane „na żywo” na kanale OPZZ na Facebook oraz nagrane. Po webinarium będzie ono dostępne na stronie internetowej OPZZ.

——————————

Projekt Wiedza i edukacja kluczem do sprawnego dialogu społecznego na poziomie zakładu pracy w dobie pandemii COVID-19, nr projektu POWR.02.20.00-00-0032/20, jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach PO WER na lata 2014-2020.

W razie pytań pozostaję do Waszej dyspozycji.

Ze związkowym pozdrowieniem,

Piotr Ostrowski

Wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych

24 LISTOPAD, 2020

19 LISTOPAD, 2020

Webinarium OPZZ

„Stres i niepewność w dobie pandemii COVID-19. Wyzwania dla pracowników i związków zawodowych w Polsce”

Koleżanki i Koledzy,

Bardzo serdecznie zapraszam Was na webinarium OPZZ „Stres i niepewność w dobie pandemii COVID-19. Wyzwania dla pracowników i związków zawodowych w Polsce” w poniedziałek, 23 listopada w godz. 17:00-18:30.

Podczas debaty chcemy podyskutować o psychologicznych wyzwaniach związanych z pandemią koronawirusa, o stresie, niepewności i panice oraz ich skutkach, konsekwencjach długotrwałego pozostawania na pracy zdalnej, niebezpieczeństwach związanych z zagrożeniami utraty dochodu i zatrudnienia oraz – przede wszystkim – jak sobie mamy z tym radzić

Moderatorami webinarium będą

  • Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka Związku Nauczycielstwa Polskiego
  • Prof. Jacek Santorski, psycholog, konsultant i wykładowca przywództwa w biznesie oraz psychologii zdrowia, autor wielu publikacji z zakresu psychologii
  • Jarosław Szulski, project manager Akademii Psychologii Przywództwa, przedsiębiorca, konsultant, nauczyciel i wychowawca

Webinarium będzie transmitowane „na żywo” poprzez kanał OPZZ na Facebooku. Już teraz zapraszam do śledzenia wydarzenia. Link to wydarzenia przesyłam poniżej

https://www.facebook.com/events/369308004163514/

Webinarium to nic innego jak seminarium w sieci. Podobnie zatem jak na seminarium w formie stacjonarnej chcemy umożliwić związkowcom OPZZ nie tylko przysłuchiwanie się debacie, ale także wzięcie czynnego w niej udziału. Zapraszam zatem do rejestracji na webinarium. Wystarczy wypełnić krótki formularz rejestracyjny, który znajduje się tutaj

https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_xgvRei-OQci7BCql7_4j2w  

Instrukcja wypełniania:

  1. W polu „First Name” wpisujemy swoje imię.
  2. W polu „Family Name” wpisujemy swoje nazwisko.
  3. W polu „Email Adrress” wpisujemy swój adres email (na ten adres zostanie przesłane potwierdzenie rejestracji i link do logowania na webinarium)
  4. W polu „Confirm Email Address” wpisujemy ten sam adres email.
  5. W polu „Organization” wpisujemy nazwę naszej organizacji związkowej OPZZ.
  6. Aby zatwierdzić i wysłać swoją rejestrację wciskamy niebieskie pole „Register”.

UWAGA: Udział w webinarium jest możliwy tylko dla przedstawicieli organizacji związkowych OPZZ. Nie będą zatwierdzane zgłoszenia osób z innych organizacji związkowych oraz osób niezrzeszonych w związkach zawodowych.

UWAGA: Webinarium będzie transmitowane „na żywo” na kanale OPZZ na Facebook oraz nagrane. Po webinarium będzie ono dostępne na stronie internetowej OPZZ.

——————————

Projekt Wiedza i edukacja kluczem do sprawnego dialogu społecznego na poziomie zakładu pracy w dobie pandemii COVID-19, nr projektu POWR.02.20.00-00-0032/20, jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach PO WER na lata 2014-2020.

W razie pytań pozostaję do Waszej dyspozycji.

Piotr Ostrowski

Wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych

17 LISTOPAD, 2020

Z upoważnienia Wiceprzewodniczącego OPZZ Sebastiana Koćwina powtórnie zapraszam na szkolenie on-line na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK), które odbędzie się w czwartek 19 listopada 2020 r. o godz. 18.00-19.00. Szkolenie poprowadzi trener PFR Portalu PPK w ramach współpracy z Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych w zakresie działań informacyjnych na temat PPK. Celem szkolenia jest przekazanie pracownikom rzetelnych informacji na temat systemu długoterminowego oszczędzania PPK, które ułatwią podjęcie decyzji, czy przystąpić do programu.
Link do wydarzenia dla osób zainteresowanych uczestnictwem w szkoleniu: https://html.transmisjeonline.pl/425-767-320