W dniu 20.03.2018 roku o godz.11.00 w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog przy ul. Limanowskiego w Warszawie odbyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Rozwoju Przemysłowego Potencjału Obronnego i Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych w którym z ramienia naszej centrali związkowej udział wzięli:
Janusz Hyjek, Andrzej Grabarczyk, Małgorzata Kucab i Rafał Barański. W spotkaniu z ramienia MON udział wziął wiceminister obrony narodowej Sebastian Chwałek, który zastąpił na tym stanowisku swojego poprzednika Bartosza Kownackiego.
W trakcie spotkania przyjęto Protokół z posiedzenia Zespołu w dniu 18.12.2017 roku oraz między innymi omówiono bieżące sprawy dotyczące koncepcji nadzoru MON i funkcjonowania PGZ S.A. Omówiono również przewidywaną rolę polskiego przemysłu zbrojeniowego w modernizacji czołgów T- 72 i PT- 91.
Podczas dyskusji zwrócono uwagę na drenaż spółek przez PGZ, która pobiera 5% prowizji od każdej faktury, niezależnie czy faktura dotyczy podstawowej działalności czy np. zakładowego ośrodka wczasowego. Prezes PGZ zwrócił uwagę na przerosty administracyjne w spółkach oraz złe zarządzanie, co było też podkreślane przez przedstawicieli związków zawodowych spółek PGZ.
Zastanowiono się również po co wojsku nadzór nad procesami technologicznymi, jeżeli przykładowo w Niemczech w trakcie odbioru końcowego wojsko odbiera gotowy wyrób, a nie tak jak u nas każdy przysłowiowy „kabelek”.
W temacie programów śmigłowcowych uzyskaliśmy informację, że w kwietniu MON wyśle zaproszenia do składania ostatecznych ofert na śmigłowce transportowe, a w maju na śmigłowce morskie, natomiast śmigłowce uderzeniowe
objęte są tajemnicą. Niestety wg przekazanych przez v-ce ministra obrony narodowej nie planuje się obiecywanej wcześniej przez polityków repolonizacji „PZL Świdnik” S.A. W trakcie spotkania omówiono również możliwość
udziału MON w programie nowego śmigłowca bojowego zaproponowanego przez LEONARDO oraz dalsze modernizacje śmigłowców Sokół? Niestety żadne konkretne deklaracje w tym temacie nie padły.